ANTALYA


Antalya

Antalya Hakkında
Türk sahillerinin ve Türk Rivierasının merkezinde yer alan bu Akdeniz merkezi hem Osmanlı hem de Romalı geçmişe sahiptir. Antalya körfezinin merkezinde yer alan şehir, hem modern bir stile hem de klasik bir güzelliğe sahip olmakla birlikte gulet turları için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. 2011 yılında yıllık 10.5 milyon kişiyle uluslararası uçuşlarla ulaşılan Antalya, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen dördüncü şehri olmuştur.Antalya Türkiye'nin en iyi restoranlarına sahip olma iddiasıyla, en etkileyici arkeolojik müzelerine sahip olmasıyla ve güney Türkiye'nin en iyi korunmuş Osmanlı mimarisine sahip olmasıyla Türkiye'nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir.

Antalya’ ya nasıl ulaşılır?
Antalya Havalanı şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıktadır. Antalya havaalanından şehir merkezine taksi yoluyla, özel transfer yoluyla ya da Havaş otobüsleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Şu sıralar, Tramvay servisi şehir merkezinden Antalya havaalanına doğru uzatılıyor. Çalışmalar 2016 yılında tamamlanacak. Antalya'ya ulaşmanın diğer bir alternatif yolu Dalaman havaalanına iniş yapmaktır. Dalaman havaalanı Antalyadan ortalama 230 km uzaklıktadır. Dalamandan bir minibüs sizi Fethiye'ye getirecek ve buradan alternatif iki yol üzerinden Antalya'ya ulaşabilirsiniz. Sahil yolu ya da dağ yolu üzerinden. Dağ yolu Antalya'ya ulaşmanın en hızlı yoludur. Antalya Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biridir dolayısıyla diğer şehirlerden gece otobüsüyle ulaşabilirsiniz. Kapadokya ve İstanbul'dan her gece otobüs Antalya'ya doğru yola çıkmaktadır.

Antalyada nerede yemeli?
Antalya kaliteli yemeklerin ve bütçeye uygun yemenin bir çeşitliliğidir. Club Arma üst kalite restoranların en kalitelilerinden biridir. Bu restoran limanın harika bir manzarasına sahiptir ve Akdeniz bölgesindeki en iyi deniz ürünleri çeşitlerine sahiptir. 

Seraser Fine Dining Restaurant ayrıca kaliteli yemekler için vazgeçilmez bir adres. Bu restaurant Antalya'nın eski şehir merkezinin tam ortasında, 300 yıllık bir evde bulunmaktadır. Güzel bahçesinde hemen hemen her akşam piyano eşliğinde Türk yemekleri ve Uluslararası mutfaklardan seçmeler sunmaktadır.

Cep dostu seçenekler için Fısıltı Cafe Ev Yemeklerini deneyebilirsiniz.Bu restoran Ev yapımı Türk mutfağıyla meşhurdur. Diğer bir seçenek olarak Zaruri her gece light jazz sunusuyla yemeklerinizi bir zevke dönüştürebilir.

Antalyada yapılacaklar
Akdeniz sahillerinin en büyük şehirlerinden biri olarak, Antalya, dünyanın dört bir yanından turistlere bir çok görülmeye değer yer, cazibe merkezleri ve yapılacak birçok aktivite sunar. M.Ö 150 yılında kurulan Antalya geçmişte Havari Paul, Ibn Batuta gibi bir çok gezgini kendine çekmiştir. Güzel plajlar, yeşil dağlar ve büyüleyici antik kalıntılarla şehir her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlar.

Seyahatiniz Antalya'nın tarihi merkezi Kaleiçinden başlayabilir. Kaleiçi dar ve karmaşık yollarıyla size geçmişe götürecek. Semti metropol Antalyasından ayıran surlarla çevrilidir. Kaleiçinin kuzeyinde bir çok sevimli turist dükkanı ve güzel birer yemek yiyebileceğiniz restaurantlar vardır. Eski şehre girişi işaretleyen Roma imparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Hadrianus kapısıdır.  Eski şehrin en önemli görülmesi gereken yerleri sırasıyla Yivli Minare, Saat kulesi ve Kesik Minare gibi yerlerdir. Hepsi bir araya gelince fark edeceksiniz ki, Antalya'nın geçmişi güçlü imparatorluklar ve medeniyetlerle dolu. Bir çok kişi en azından yarım günü eski şehri keşfederek geçirir. 

Ayrıca Eski Şehirde yer alan Büyük Marina bir çok yat, gullet ve balıkçı teknesine ev sahipliği yapmaktadır. Antalya, Kekova bölgesine düzenlenen özel yat turları konusunda ayrıca çok popülerdir. Bu bölgedeki turlar güneye seyahat ederler ve gezmenin, rahatlamanın, yüzmenin ve yemenin mükemmel bir kombinasyonudur. Antalya yılda ortalama 300 gün güneş alır, dolayısıyla denize açılmak için mükemmel bir noktadır.

Antalya'da Eski Şehirden başka görülecek bir çok şey vardır. 
Antalya günübirlik veya gece kalarak diğer şehirleri ziyaret etmek için güzel bir noktadadır.  Antalya'yı ziyaret ederken aynı zamanda Fethiye, Marmaris ve Denizli'yi ziyaret etmeyi düşünmelisiniz. Denizlide Pamukkale'nin Travertenlerini ziyaret edebilirsiniz.