DATÇA


Datça

Datça Hakkında
Türkiye'nin güney batısında yer alan Datça ve yarımadası, Ege ve Akdeniz'in buluştuğu yerdedir. Datça, Marmaris'e yaklaşık 65 kilometre uzaklıktaki küçük bir balıkçı köyü olarak sınıflandırılıyor ve sadece 10.000 tam zamanlı sakinleri var. Datça yarımadası 235 km uzunluğundaki sahil boyunca dokuz küçük köy ve 52 koydan oluşuyor. Yarımada, Kos, Symi ve Rhodes da dahil olmak üzere Yunanistan adalarını gözden kaçırmaya yetecek kadar şanslı. Datça'ya kısa bir mesafede olan, bölgedeki birçok yat ve yat kiralama için hoş bir varış noktası olan Knidos limanıdır. Bu liman yaklaşık 4000 yıldır kullanılmaktadır ve bu sahil şeridi boyunca hala en popüler destinasyonlardan biridir. Bu limanda seyahat eden ve demirleyen kişiler, antik kentin kalıntıları ve ünlü tiyatrodan geçebilirler. Eski Tarihçi Strabos, Knidos'u deniz kıyısından yükselen tiyatro olarak nitelendirirdi.

Datça bölgesi, sahil şeridindeki hemen hemen her restoranda bulunan bademleri ve taze deniz ürünleri ile de ünlüdür.

Datça Bölgesine Nasıl Gidilir?
Datça, Türkiye'nin diğer bölgelerindeki otobüslere bağlı ana sahil kentlerinden biri olan Marmaris'in sadece 65 km batısındadır. Kapadokya, İstanbul ve İzmir otobüslerinin hepsi Marmaris'e her gün seyahat eder ve daha sonra Datça'ya yerel otobüs, transfer veya araba ile ulaşılabilir. D400 yolu Marmaris'ten kara yoluyla Datça'ya gidiş ve geliş için tek yoldur.

Datça'ya en yakın havaalanları Dalaman havaalanı, 169km, Bodrum (Milas) havaalanı, 200km ve Marmaris'e feribot ile Rodos adasına 45 dakikalık sürüş mesafesinde. Bodrum'dan Datça'ya seyahat edenler Bodrum'dan Datça'ya giden feribotlara da binebilirler. Bu feribot yaklaşık 1 saat 45 dakika sürer ve yaz boyunca her gün çalışır. Taşıtlar da bu feribota kabul edilir.

Datça'da Nerede Yenir?
Datça daha küçük bir balıkçı kasabası olmasına rağmen, restoranlara, çay evlerine, kafelere, dondurma salonlarına ve pastanelere de yer verilmiştir. Datça ana caddesi boyunca otantik Türk yemekleri yapan birçok aile işletmesi restoranlar bulabilirsiniz. Fevzinin yer`i şiddetle tavsiye edilir. Mavi mobilyalar ve beyaz masa örtüleri ile dekore edilmiş hoş bir açık havada yemek alanı ile basit bir balıkçı tavernası. Burada servis edilen balıkların hepsi yerel olarak yakalanır ve bir meze karışımı ile servis edilir. Limanın nefes kesen manzarasına sahip Culinarium, yaz aylarında akşam yemeği için mükemmel bir ortamdır. Başlamak için onların taze yapılmış mantı sıcak biber tereyağı ve sarımsak ile deneyin. Bu restoran, deniz ürünlerinden kuzu ve sığır etlerine kadar her şeyi sunmaktadır. Ve sonra her şeyin üstüne, neden ev yapımı baklava ve dondurmayı denemiyorsunuz? Lüks bir dilim için, muhteşem manzaralı kayalıklarda yüksek konumdaki D Hotel'i ziyaret edin. Burada beş özel plaj, altı bar ve yedi restoran bulunmaktadır. Fiyatlar yüksek ama bu yüzden yiyecek ve içecek standarttır.

Datça Gezilecek Yerler
Küçük Datça kasabası dar ve uzun bir yarımada üzerinde yer alır ve Akdeniz ile Ege Denizi arasındaki sınırı oluşturur. Kasaba oldukça büyüleyici bir turistik yer ve ziyaretçiler için iyi bir seçenektir. Yolculuğunuza büyüleyici antik Knidos şehrini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Reşadiye Yarımadası'ndaki şehir merkezine çok yakın bir konumdadır. Bu antik kentin kalıntılarının çoğu su altındadır ve geri kalanı sahil kenarındadır. Antik kenti anımsatan turkuaz denizde dinlendirici bir yüzme yapabilirsiniz. Bu şehir, Atina'nın ünlü Praksiteles tarafından yapılan çıplak Afrodit'i barındırıyordu. Heykel kaybolmadan önce dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyordu. Bölgede, gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapan iki büyük amfitiyatro da bulacaksınız.

Datça'ya 15 kilometre uzaklıktaki Kormen adında büyüleyici küçük liman. Buradan çevreyi gezmek için bir tekne kiralayabilirsiniz. Limana yakın bir yerde bulunan Kleopatra Koyu, beyaz kumlarla dolu huzurlu plajları doğurmakta, yüzme ve su sporları için bazı iyi fırsatlar sunmaktadır. Eğer aradığınız bir alışveriş macerası ise Datça'nın birçok zarif seçeneği var. Datça Pazarı, giyim, ev tekstili, taze yiyecek ve sebzeler gibi günlük mallarla doludur. Ev ya da aile ve arkadaşlar için hediyelik eşya almak için en iyi yerlerden biridir. Pazarı ziyaret ederken, Datça'nın eski şehir olarak bilinen eski bölgelerini ziyaret etmek ve buraya ilk yerleşen insanların eski yapılarını ve yaşam tarzlarını görmek isteyebilirsiniz.

Bölgedeki en iyi plaj Datça'nın 20 kilometre batısında yer almaktadır. Palamutbükü olarak bilinir ve yüzme ve su sporları için uzun bir plaj alanı vardır, ancak kısa bir yürüyüş alanı, bir tekne turuna atlamak için küçük bir limandır.

Genel olarak Datça, dinlendirici bir destinasyondur, birçok kişi daha canlı ve aktif olan bir tatil için Marmaris, Bodrum veya Fethiye'ye seyahat etmeyi tercih eder.