DEMRE


Demre

Demre Hakkında
Demre Roma şehri Myra olarak kuruldu ve 4. Yüzyıldan itibaren kendi piskoposuna sahip olacak kadar önemli görülmüştür. Aziz Nicholas, şehrin piskoposu, bugün bildiğimiz adıyla Noel Baba’ya dönüşmüştür. Demrede verimli topraklar sayende bol miktarda seralar sebze ve çiçek üretimi yaparlar. Kasabanın üzerinden Kaleyi izlemek özellikle öğleden sonra güneşiyle birlikte mükemmel manzaralara yol açar. Ana meydandan 20 dakikalık bir yürüyüşle Myra harabelerine ve Likya mezarlarına ve korunmuş bir Roma tiyatrosuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca Merkezden kısa bir sürüş size Andriake limanına getirecektir. Bu limandan günlük turlara katılabilir veya Demre’den Fethiye'ye mavi turlara katılabilirsiniz.
1980lerin başında turist patlamadan önce Demre çoğunlukla nar, turunçgiller ve sebze tarımına dayalı bir ekonomiye sahipti. Yerel el sanatları, halı yapımı ve yıllık festival dövüşleri ayrıca kasabanın gelirini artırırdı.


Demreye nasıl ulaşılır?
Demre, Likya sahili boyunca batıda Fethiye'ye doğuda Antalyaya bağlanan D400 otobanı üzerinde yer almaktadır. Arasında bulunduğu büyük şehirlerden saat başı yerel dolmuşlar kalkmaktadır. Gezginler Demre'ye Kalkan’dan, Olympos’tan, Kaş’tan ve Finike’den kalkan saatlik dolmuşlarla ulaşabilirler. Demre'ye diğer tek alternatif ulaşım yolu Andriake Limanına bir gemiyle ulaşmaktır. Liman şehir merkezinden beş dakika uzaklıktadır.

Demre’de nerede yemeli?
Demre küçük bir  köydür, dolayısıyla her ne kadar sezon boyunca Fethiye ve Antalyadan gelen bir çok tur teknesi tarafından ve St. Nicholas Kilisesini ziyaret etmek isteyenler tarafından ziyaret edilse de çok fazla sayıda restorana da sahip değil.  Beklentilerinizi yerel Türk mutfağına göre ayarlamalısınız. Demre deki favori yemek mekanları sırasıyla İpek Restaurant, Myra Café and Restaurant ve Kekova Restauranttır.  Bu restaurantlar da dolmadan pide ve köfteye kadar bir çok çeşit bulabilirsiniz.

Demrede Yapılacaklar
Demre Noel Baba efsanesinin doğduğu kasabadır.Kasaba muhteşem yılbaşı hikayelerinin dışında  dünyanın her yanından turistlere uygun bir çok görülecek yer ve manzaraya sahiptir. Burası Noel Baba hikayesinin insanlara mutluluk ve umut dağıtmaya başladığı yerdir.  Hikayeye göre 4. Yüzyıl piskoposlarından Aziz Nicholas'ın hikayesi zamanla insanlara mutluluk veren Noel Babaya dönüşmüştür. Demre deki Noel Baba müzesi bölgenin en çok ziyaret edilen alanıdır. Müze 11. Yüzyılda inşa edilmiş ve zamanında kilise olarak kullanılmıştır. Müzede bir çok heyecan verici eski kalıntılar ve Aziz Nicholas'a ait hikayeler bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi Aziz Nicholas'ın fakirlerin ayakkabılarının içine altın paralar bırakmasıdır.

Müzeden başka Demre'nin muhteşem doğal güzelliğinde bir çok tarihi kalıntı ve doğal güzellikler vardır. Roma şehri Myra'nın kalıntıları şehir merkezinden yalnızca 2 km uzaklıktadır. Kalıntıların arasında günümüze kadar korunabilmiş yüksek kapasiteli bir de Roma tiyatrosu vardır. Tiyatro geçmişte gladyatör dövüşleri ve hayvan dövüşleri için kullanılmıştır. 2. Yüzyılda inşa edilmiş olan tiyatro bölgedeki güçlü geçmiş medeniyetlerin bir hatırlatıcısı gibidir. Bölgedeki en etkileyici yapıtlar kayaya oyulmuş Likya Kral mezarlarıdır. Mezarlar uzak mesafeden bakıldıklarında gerçekten etkileyici bir manzara yaratırlar, özellikle de akşam güneşinin ışıklarını yakaladıklarında...

Çayağzı Demre'nin 5 km kadar batısında yer alır ve bir çok etkileyici tarihi kalıntıya sahiptir. Roma dönemlerinde bu kasaba Andriake olarak anılmaktaydı, şimdilerde ise Demre Limanı yine bu isimle anılmaktadır. Belirgin Mimari yapıların arasında Ticaret Agorası, bazı tarihi banyolar, birkaç çekici kilise ve küçük bir liman vardır. Aynı zamanda çekici restaurant ve cafélerle çevrili ufak sevimli plajlar bulabilirsiniz. Bölgede ayrıca bir grup öğrenci tarafından keşfedilmiş 1500 yıllık bir eski Roma sinagogu da bulunmaktadır. Sinagog limana tepeden bakan bir zirvede bulunmaktadır. Ayrıca şu anda likya eserlerine müzelik yapan Hadrian döneminden kalma yedi odalı bir de tahıl ambarı bulunmaktadır. Roma döneminden kalma 5 metrelik tekneleri göstermektedir.

Daha önceden de belirtildiği gibi, Demre'deki en eğlenceli aktivite Demre’ye varan veye Demre’den ayrılan  Mavi Yolculuk teknelerinden birine katılmaktır. Demre'ye giriş yapacaklar için, kasabayı keşfederek en azından yarım gün geçirmeleri ancak daha sonra  Kaş, Antalya ve Fethiye gibi yakınlardaki şehirlerde gecelemeleri tavsiye edilir.