ESKİSEHİR


Eskisehir

Türkiye'nin kuzeybatısındaki dar yoldan biraz uzakta bulunan Eskişehir, Ankara ve İstanbul şehirleri arasında bir yerdedir. Ancak, Eskişehir kendi başına bir seyahat noktası olabilir. Gururlu üniversite kasabası güzel parklara, büyüleyici tarihe ve lezzetli yemeklere sahiptir.

Eskişehir'in geçmişi ve zengin tarihinin M.Ö. 3000 yılına kadar uzandığı söyleniyor. Friglerin MÖ 1000`e kadar yakın bir bölgede yaşadıklarını gösteren arkeolojik kanıtlar var. Eskişehir ilindeki bir köy olan Yazılıkaya, yanlışlıkla orada bulunduğu düşünülen ünlü altın fikirli Frig kralının ardından Frig harabeleriyle doludur ve “Midas Şehri” olarak biliniyor. Daha sonra şehir Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası oldu, bugün Eskişehir bölgede iki büyük üniversiteye sahip canlı bir yerli ve yabancı öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

İlk Türk otomobili üretim yeri olarak, Eskişehir halen sağlam üretim yapan bir şehirdir. Eskişehir ekonomisi bugün metal, havacılık, demiryolu, gıda, madencilik ve seramik sektörlerine ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin en büyük öğrenci nüfusu olan Eskişehir, entelektüel bir atmosfere, makul fiyatlı yiyeceklere ve canlı gece hayatına sahiptir. Kendi barlar Sokak'ı ile ziyaretçiler turistler ve yerel öğrencilerle içkilerin tadını çıkarabilirler.

Eskişehir'de Kültür ve Etkinlikler
Lonely Planet, Eskişehir Türkiye'nin en mutlu şehri ve aynı zamanda en sevimli şehri diye adlandırır. Belki de bu onurlar Eskişehir'in havasından kaynaklanıyor: kışlar soğuk olmasına rağmen, yazlar sıcak ve güneşli, çok fazla yağmur veya nem olmaz. Diğer bir neden, bölgede mevcut olan çok sayıda faaliyet olabilir. Eskişehir, Türkiye'nin turizmi, eski ahşap evler, yerel el sanatları ve müzelerle dolu iddialı bir semt olan Odunpazarı gibi hareketli mahallelerden faydalanıyor.

Aileler, çocukların oyun alanlarının, bahçelerin ve hatta bir masal kalesinin ve bir korsan gemisinin tadını çıkarabileceği Sazova Parkı'na bayılıyor. Eskişehir Bilim Sanat ve Kültür Parkı olarak da bilinen Sazova Park'ta ayrıca bir akvaryum, planetaryum ve hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bu arada, yapay plajı ve kafeleriyle Kent Park, bir kahve yudumlarken yüzmek, gezinmek, güneşlenmek veya manzaraları seyretmek için harika bir yerdir. Şehre girmenin bir başka yolu da Porsuk nehri boyunca bir gondol turu yapmak ve ziyaretçilere Eskişehir'in neden bazen Türkiye'nin Venedik olarak adlandırıldığına bir göz atmak iyi olur.

Eskişehir’in Yemek Ortamı
Eskişehir'i ziyaret etmenin bir başka nedeni de lezzetli Türk yemeklerinin tadını çıkarmak. İnsanlar Güney Avrupa'da popüler olan geleneksel bir içki olan kalın bozasıyla Karakedi Bozacı'yı seviyorlar. Fermente tahıllardan (mısır) yapılmıştır ve ziyaretçiler, Türklerin onuncu yüzyıldan beri yudumladığı eski bir içeceği tatma fırsatının tadını çıkaracaklar.
Arzu’nun Yeri restoranında, geleneksel Türk mutfağından örnekler tadabilirsiniz. Restoranda ayrıca ilk “hazır çorba” olarak bilinen tarhana çorbası da mevcuttur. Tarhana çorbası mutfaktan mutfağa değişir, ancak genellikle fermente bir tahıl tabanından yapılır ve domates, baharat, yoğurt, kırmızı biber ve / veya tamamlanır.

Eskişehir'de Oteller ve Konaklama Yerleri
Eskişehir otelleri bol, wifi ve ücretsiz kahvaltı gibi birçok olanak sunuyor. Senna City Hotel ve Manzara Otel gibi konaklama birimleri, şehri kesen Porsuk Nehri'nin manzarasına bile sahiptir. Daha ev benzeri bir deneyimi tercih eden gezginler, tüm dairelerin çok ucuz gecelik fiyatlar için kiralanabileceği Airbnb'de konaklama bulabilirler.

Eskişehir’in Ulaşım Erişilebilirliği
Eskişehir’in İstanbul’a olan mesafesi, yerel otoyollarla 300 kilometreden biraz daha fazla bir mesafededir. Bu nedenle, Türkiye gezilerini İstanbul dışına dayandıran gezginler, Eskişehir'den İstanbul'a arabayla dört saatin biraz altında olduğunu öğrenmekten mutluluk duyacaktır. Yüksek hızlı tren yolculuğu daha da kısaltır ve iki şehir arasındaki tren yolculukları yaklaşık 2,5 veya üç saatte seyreder. Ankara'dan seyahat daha da hızlıdır, tren yolculuğu 1,5 saate yakındır. Ziyaretçiler, Türkiye'nin ya da dünyanın başka yerlerinden Ankara yada İstanbul'a uçmayı seçebilir ve daha sonra trenle Eskişehir'e bağlanabilirler. Eskesehir’in havaalanına uçuşlar nadirdir ancak imkansız değildir. Eskişehir havalimanı AOE çok küçük olmasına rağmen, hala her hafta Belçika'nın Oostende şehrine çift yönlü uçuşlar yapılır.