İZMİR


İzmir

İzmir Hakkında
İzmir 5000 yıldan daha eski olmasına rağmen, dağlarla çevrili modern bir körfez şehridir. 1920'lerde çıkan bir yangın şehrin tarihi yerlerinin çoğunu yok etti, ancak günümüzün geniş bulvarlarına ve çağdaş binalarına zemin hazırladı. Avrupa binaları arasında 18. yüzyıl pazarı, eski camiler ve kiliseler göze çarpıyor. Şehirde eğlenmeniz için bol bol alışveriş yapıp, yörenin yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin hemen dışında, dinlenmek için plajlar, İzmir'in güzel manzarasını yakalamak ya da bir sonraki varış yerinize hareket etmek için feribotlar ve özel yat kiralama için kıyı şeridinde limanlar var.

İzmir`e nasıl gidilir?
İzmir'e tren, tekne, uçak ve otobüsle kolayca ulaşılabilir. İzmir’in uluslararası ve yurtiçi havaalanı Adnan Menderes Havalimanı, İzmir şehir merkezine sadece 16 km uzaklıktadır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için gezginler taksi, özel transfer veya yerel havaalanı servisine atlayabilirler. İstanbul'a 9 saatlik bir otobüs yolculuğu ile İstanbul, Ankara ve Antalya'dan İzmir'e düzenli uçuşlar bulunmaktadır.

Daha doğal bir rota isteyenler için Ankara'dan İzmir'e giden trenler de var. Tren her gün 18: 30'da kalkmakta ve 14 saat sonra Ankara'ya gelmektedir. Bu, otobüs servisleri üzerinde bütçeye uygun bir seçenektir ve standart biletler ve yataklı vagon için bilet seçenekleri vardır.

İzmir'de nerede yenir?
İzmir, Türkiye'nin üçüncü büyük şehridir ve sonsuz sayıda restoran, kafe, bistro ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Başlamak için İzmir'deki yerel bir lezzet olan 'Boyoz'u denemek gerekir. Boyoz, genellikle haşlanmış yumurta ve Türk çayı ile servis edilen bir Türk hamur işidir. Şehrin sokaklarında bu hamur işine hizmet eden parlak kırmızı arabaları olan çok sayıda sokak satıcısı var.

Arkas Sanat Merkezi'nden, İzmir’in yerli halkı ve turistler arasında en sevdiği restoranlardan biri olan Deniz Restaurant çok yakındır. Adından da anlaşılacağı gibi, denizden çeşitli yemekler servis ediyorlar. Balık yemekleri ve mezeler uzmanlık alanıdır. Gerçek, kaliteli hizmet ve otantik Türk mutfağı ile öne çıkan bir restoran Adil Müftüoğlu Restaurant'tır. Restoran, Flea Market ve Hilton Hotel'in yakınında şehrin eski kesiminde yer almaktadır. Ev tarzı yemek yiyecek ve dolu mideyle kalkacagınıza emin olun.

 İzmir bölgesinde yapılacaklar

Türkiye'nin üçüncü büyük metropolü olan İzmir, dünyanın dört bir yanından gelen turistlere sunabileceği birçok turistik yere ve cazibe merkezine sahiptir. 5000 yıllık şehir 1920 yangında büyük ölçüde hasar gördü, ancak yine de şehirde tarihi mekan sıkıntısı yok. Ünlü Konak Meydanı dikkat çeken ilk yerdir. Şehrin merkezinde inşa edilmiş ana meydandadır. Saat kulesi İzmir'in sembolü olarak duruyor. 1901 yılında inşa edilmiş ve İzmir'in en ünlü mekanlarından biridir.

Meydanın yakınında, şehrin Müslüman nüfusu için çok saygı duyulan bir yer olan Yalı Yalı Camii bulunmaktadır. Biraz alışveriş yapmak istiyorsanız, yakınlardaki Kemeraltı Çarşısı başlamak için iyi bir yerdir. Gaziosmanpaşa Bulvarı'nın kesiştiği yerde bulunan St.Polycarp Kilisesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Muhteşem bir iç mekana sahip 16. yüzyıldan kalma bir bina.

Şehrin diğer önemli cazibe merkezleri arasında olağanüstü müzeleri bulunmaktadır. Etnografya Müzesi, ünlü Bahribaba Parkı'nın yakınında yer almaktadır. Folklor sanatlarını, tekstil ürünlerini, kostümlerini, mutfak gereçlerini, mücevher parçalarını ve daha birçok şeyi sergileyerek İzmir'in muhteşem geleneğini ve kültürünü sergiliyor. Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi'nin hemen yanında yer alır ve antik Yunan kenti Clazomenae'den heyecan verici Terra-cotta Lahitlerini sergiler. Ayrıca eski zamanlardan kalma muhteşem ve devasa heykeller sergiliyor. İzmir Maske Müzesi, şehirdeki bar ve restoranlarla çevrili küçük bir evde yer almaktadır ve etkileyici bir dekoratif ve tören maskeleri koleksiyonuna sahiptir. Atatürk Müzesi ve İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, birçok ilginç eser içeren diğer büyüleyici müzeler arasındadır.

İzmir'in antik agorası, Büyük İskender için yapıldığı için ünlüdür. Agoranın büyük kısmı harap olmasına rağmen, tonozlu kemerler ve odalar eski zamanlardaki şeylerin nasıl olduğuna dair güzel bir resim çiziyor. Şehrin diğer ünlü dini yapıları arasında bakılması oldukça muhteşem olan Fatih Camii adlı mavi çinili cami var. Ayrıca Hisar Camii, İzmir'in muhteşem bir dekorasyona sahip en büyük camisidir.

İzmir'deyken şehrin dışına seyahat etmeye değer birçok cazibe merkezi vardır. Selçuk'un eteklerinde ve İzmir'in batısındaki Efes Antik Kenti'ni güzel bir tatil beldesi olarak kaçırmamak gerekir. Görülmeye değer ve İzmir'den çok uzak olmayan bazı kasabalar arasında
Denizli ve Pamukkale, Bodrum ve Çanakkale bulunmaktadır.