SANTORİNİ


Santorini

Santorini hakkında
Çoğunlukla “Ege'nin kara incisi” olarak bilinen Santorini Adası'nın birçok yönü var. Aslında Kiklad kümesinin güney kısmında daha küçük bir grup adadan oluşuyor. Cousteau, kayıp Atlantis şehrini ortaya çıkarmayı umarak bu adaya indi. Benzersiz hilal şeklindeki sahil şeridi birçok kartpostal fotoğrafına tabidir. Güneş öpücük plajları, antik kent kalıntıları, muhteşem şarap ve şaşırtıcı gastronomi kombinasyonu, bu adayı bu kadar çekici kılan şeylerden bazıları. Santorini'nin neden Yunanistan'ın en romantik yeri ve seyahat destinasyonları arasında olduğu şaşırtıcı değil. En son volkanik aktivite 1950'de gerçekleşti. Böylece tüm adayı yaşayan bir jeolojik galeri haline getirdi. Antik kalıntılarla iç içe bir dizi jeolojik form gözlemlenebilir. Bir örnek, Theran patlamasında yıkılmış bir Minos Bronz Çağı yerleşimidir. Ancak volkanik kül birçok eseri ve sanat eserini korudu. Akrotiri'deki Tarih Öncesi Thera Müzesi'nde bir kez kazıları ziyaret edebilirsiniz. Başka bir Yunan uygarlığının kanıtı Santorini'nin ikinci en yüksek zirvesi olan Vouno Dağı'nda bulunmaktadır.

Santorini bölgesinde yapılacaklar
Santorini’nin ana cazibesi şüphesiz eşsiz manzarasıdır. Koyuna bakan sarp kayalıklara ve hala vahşi ve uzak görünen büyüleyici bir sahil şeridine sahip beyaz badanalı bölme kasabalarına sahip yarı dairesel bir ada kalderası. Adada nerede olursanız olun, her şey gözler için bir şölen gibi görünüyor, özellikle kartpostal için uygun günbatımı noktaları. Santorini'de çok sayıda aktivite mevcuttur. Karada, denizde, su altında veya grup gezisinde deneyimleyin. Sahili takdir etmek isterseniz, kalderanın kenarına gitmek için geleneksel bir yelkenli tekneye veya yata atlayın. Pitoresk manzaranın tadını çıkarmanın yanı sıra, zamanınızı bölün, güneşin altında açık su üzerinde uzanın ve volkanik Ege sularında yüzerek serinleyin. Şnorkelle yüzme ve tüplü dalış, suyun mükemmel görünürlüğü nedeniyle popüler aktivitelerdir ve deniz mağaralarına ve enkazı görmenizi daha da net hale getirir. Ayrıca, hiç kimse bir sualtı yanardağı yakınındaki dalışı kaçırmak istemez!

Kıyıya geri döndüğünüzde, doğu ve güneydoğu tarafındaki çeşitli plajları ziyaret etme şansını yakalayın. Bunların çoğu şemsiye ve şezlonglarla iyi organize edilmiştir. Kamari ve Perissa'nın siyah plajları ziyaretçiler için en popüler plajlardır. Ancak vaktiniz varsa, kırmızı plajı, beyaz plajı, Perivolos veya Monolithos'un ince kumlu plajlarını ziyaret etmek için zaman ayırmaya çalışın. Yabani görünümü için yerliler arasında popüler olan, Oia köyü yakınındaki kuzey plajlarıdır. Bu köydeki kale aynı zamanda günbatımına hayran olmak için iyi bir noktadır. Oradan bağlarla çevrili kasabaları, başkent Fira ve IImerovígli kasabası gibi beyaz badanalı kasabalarını keşfetmek için zaman ayırın. Fira'da kişi yukarı çıkabiliyor ya da limandan teleferik alabiliyor. En üstte tavernalar, restoranlar, mağazalar ve otellerle dolu beyaz sokaklarda dolaşacaksınız.

Eşsiz bir şekilde, adaya yayılmış şarap turları veya şarap tadımları da yapılabilir. Güzel bir doğal rota da Fira'dan Oia'ya bir yanda volkanın ve Ege Denizi'nin manzarasını verirken, diğer yanda yemyeşil bağların manzarası vardır. Santorini Yunanistan'ın en önemli şarap bölgelerinden biri ama aynı zamanda bir mutfak cenneti. Yemekler, şarabı yudumlarken beyaz patlıcan, fava kapari, kiraz domates ve "hloró tyrí" gibi yerel spesiyalitelerin tadını çıkarın. Tek küçük endişe, gün batımına geldiğinde kalderaya bakan bir tavernada yer bulmak olabilir.

Santorini Bölgesine Nasıl Gidilir?
Santorini'ye uçakla veya Pire'den gemi ile kolayca ulaşılabilir. Mikonos'u doğrudan Santorini'ye bağlayan yolculuklar var. Kiklad Adaları'nın hemen hepsine bağlanan düzenli feribot seferleri de mevcuttur. Adaya en yakın küçük huzurlu adalar Amorgos - Levitha, daha sonra yemyeşil Naxos adası ve daha kuzeyi Paros'un altın plajlarıdır.