SİMİ


Simi

Yunan adalarının en şirini olan Simi Adası eskiden geçimini sünger avcılığı ve yılda ürettiği 500 gemi ile 12 adaların içinde en zenginiydi. Şimdilerde ise tek umudunu turizme bağlamış durumdadır. Yunan adalarının en şirin ve en bakımlısı olan simi adasına bir gün yolunuz düşerse , gözünüze çarpan eşek veya katırların semerlerine bakın. Şimdilerde Türkiye de ki semercilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken burada dik yokuşlarla dolu yollarda ulaşım katırlarla yapılıyor ve hayatın olmazsa olmazlarından oluyor.

Türkiye'ye yakın yunan adalarının içinden en küçüğü olan simi adası aralarında en sevimlisi olmayı yüzyıllardır sürdürmeye devam ediyor. Yönetim olarak Rodos'a bağlı olan Simi adasının nüfusu yaklaşık olarak 1000' dir. Yaz aylarında artan ilgi ile beraber nüfus 5-6 bin olabilir. Burada ki en ilginç konu ise buranın nüfusu 2. Dünya savaşı sırasında yaklaşık 23 bin kişiydi. Osmanlıların bu adaya 'Sömbeki' demesinin nedeni, Osmanlı burada 'sümbek' denilen küçük hafif tekneleri kullanmaktaydı.

Simi’nin görkemli limanı Gialos olarak adlandırılır ve ziyaretçilerin eğlenmesi için birkaç etkinlik sunar. Limandan Chorio adlı eski şehre dar bir geçit olan Kali Strata olarak bilinen basamaklara tırmanmak çok heyecan verici olabilir. Herkesin muhteşem avluları olan eski binaların tadını çıkarmasına izin verir. Burada, göreceğiniz evlerin çoğu neoklasik tarzda inşa edilmiştir. Kendilerine bağlı büyüleyici taş cepheleri ve demirden yapılmış büyüleyici balkonları var. Bazı iyi fotoğraf çekme olanakları da sağlar. Simi biraz daha macera isteyenler için oldukça küçük bir ada olduğu için konaklamanız sırasında Rodos, Fethiye ve hatta Bodrum'u ziyaret etmeye değer.